Zdravijim životnim navikama do boljeg akademskog uspjeha

Nova školska godina je na vratima i sa sobom može donijeti stres i brigu oko dobre pripreme i organizacije različitih segmenata djetetova života. Želja da se dobre navike koje su usvojene tijekom ljetnih praznika nastave i tijekom školske godine, roditeljima može predstavljati pravi izazov. Zbog toga vam donosimo nekoliko savjeta kako bi vam olakšali početak nove školske godine.

1. Osigurajte djeci hranjiv doručak

Istraživanja pokazuju kako osobe koje konzumiraju prvi jutarnji obrok lakše osiguravaju potrebe za svim hranjivim tvarima važnim za normalno funkcioniranje organizma tijekom dana. Takve osobe su aktivnije i produktivnije, a preskakanje jutarnjeg obroka je jedan od uzročnika pretilosti kod djece školske dobi. Također, djeca koja doručkuju imaju bolju koncentraciju u školi, pamćenje i rezultate na testovima. Predlažemo vam da osmislite recepte unaprijed za svaki tjedan, a neki prijedlozi tima PETICE su:
– zobene pahuljice s jogurtom, kruškom, jabukom i cimetom (https://bit.ly/peticazobenepahuljice)
– svježi kravlji sir s integralnim tostom, svježom paprikom i bučinim uljem (https://bit.ly/peticatostsasirom)
– integralno pecivo s tunom iz konzerve, zelenom salatom i malo maslaca (https://bit.ly/peticapecivostunom)

2. „5 na dan“ za petice u školi

Voće i povrće važan su izvor hranjivih tvari poput ugljikohidrata, vitamina i minerala. Ugljikohidrati su važni za rad mozga što je važno kako bi djeca mogla razmišljati u školi, a također su i izvori energije za rad naših mišića, ali i mnogih organa u našem tijelu. Vitamini i minerali su važni za stvaranje energije, izgradnju kosti i zubi, zaštitu organizma i zarastanje rana. Zbog toga je važno da se konzumira 5 ili više porcija voća i povrća dnevno. Ove namirnice uključite u obroke koje dijete konzumira kod kuće, a u školsku torbu spremite neku voćku ili pak voćnu salatu za međuobrok u školi.

3. Ne zaboravite na vodu!

Voda čini oko 60% ljudskog tijela i bez vode nema života. Voda je dio svake stanice tijela i sudjeluje u razgradnji hrane i prijenosu hranjivih tvari. Prema istraživanju objavljenom u znanstvenom časopisu European Journal of Clinical Nutrition, pravilnije prehrambene navike u dobi od 4 do 11 godina imaju upravo ona djeca koja su adekvatno hidrirana. Preporuke za unos vode u dječjoj dobi su od 5 do 7 čaša vode dnevno. Voda je ujedno najzdravije piće kojim ne unosimo dodatne kalorije stoga potičite djecu da piju vodu te ponesu bocu s vodom u školu kako bi im bila kontinuirano pri ruci.

4. Tjelesna aktivnost je neophodna

Tjelesna aktivnost je neophodna za prevenciju brojnih kroničnih bolesti. Istraživanja ukazuju na to da tjelesna aktivnost pozitivno utječe na različite segmente zdravlja, na sprječavanje pojave pretilosti i gubitak koštane mase. Poznato je i da smanjuje razine stresa, poboljšava raspoloženje i kognitivne funkcije te kvalitetu sna. Kako bi djeca mogla dobro pamtiti informacije koje uče u školi, važno je da budu tjelesno aktivna. Prema preporukama Svjetske zdravstvene organizacije, djeca i adolescenti u dobi između 5 i 17 godina trebala bi dnevno imati najmanje 60 minuta umjereno do visoko intenzivne tjelesne aktivnosti i tri puta tjedno vježbe za jačanje mišića i kostiju. Stoga je preporuka da roditelji s djecom tijekom dana voze bicikl ili se pak igraju loptom, a za vikend provode vrijeme u prirodi.

5. „Snovi stvaraju budućnost“

San će pružiti potreban oporavak nakon napornog dana u školi i osigurat će energiju za predstojeći dan. Službene preporuke National Sleep Foundation za djecu školske dobi (6 do 13 godina) za broj sati sna dnevno iznose 9 do 11 sati. Važno je da djeca na vrijeme odu na počinak jer njegovim odlaganjem, dolazi do višeg arterijskog krvnog tlaka, a nedostatak sna povezan je i sa smanjenjem cjelodnevne tjelesne aktivnosti te razvojem pretilosti. Zbog toga je važno djeci osigurati dovoljno sna i pravilan raspored spavanja kojeg će se moći pridržavati.

Podijelite ovaj članak