Odabir zaslađenih pića u djetinjstvu rezultira pretilosti u odrasloj dobi?

Konzumacija pića zaslađenih šećerom u prvim godinama djetinjstva može biti povezana s lošim prehrambenim navikama koje povećavaju rizik od pretilosti kasnije u životu navodi nova studija Škole psihologije na Sveučilištu Swansea.

Koji su rezultati istraživanja?

Istraživanje objavljeno u časopisu European Journal of Clinical Nutrition pratilo je utjecaj prehrane na 14 000 britanske djece od rođenja do odrasle dobi i smatra se najdužom takvom studijom ikada zabilježenom. Koristeći Avon Longitudinal Study of Parents and Children, istraživački tim je otkrio sljedeće: djeca koja su pila zaslađena gazirana pića ili zaslađene voćne napitke prije dobi od dvije godine imala su veću tjelesnu masu s 24 godine. Djevojčice koje su pile cijeđeni voćni sok dobile su manje na tjelesnoj masi, dok je u dječaka tjelesna masa ostala jednaka. S tri godine, djeca koja su pila najpoznatije zaslađeno gazirano piće unosila su više kalorija, masti, proteina i šećera, ali manje vlakana. S druge strane, oni koji su pili cijeđeni sok od jabuke unosili su manje masti i šećera, ali više vlakana.
Istraživanje je istaknulo i odgovarajuće razlike u prehrambenim izborima. Djeca koja su konzumirala cijeđeni sok od jabuke često su slijedila prehranu s više ribe, voća, zelenog povrća, dok su ona koja su pila gazirana pića češće jela brzu hranu poput pizze, hamburgera, pomfrita, mesne prerađevine poput kobasica te čokoladu i druge slatkiše.
Dodatno, istraživači su otkrili vezu između zaslađenih pića i socijalne deprivacije, pri čemu su djeca iz obitelji boljeg socio-ekonomskog statusa češće imala priliku konzumirati svježe cijeđeni voćni sok.

Uzrok pretilosti u odrasloj dobi seže u rano djetinjstvo

Glavni istraživač, profesor David Benton ističe kako prehrana u najranijoj dobi oblikuje prehrambene obrasce koji utječu na povećanje tjelesne mase kasnije tijekom života. Istaknuo je kako je izazov osigurati da dijete razvije dobre prehrambene navike; one koje uključuju manje masti i šećera. Pretilost predstavlja ozbiljan javnozdravstveni problem, a brojke s kojima se suočavamo su poražavajuće. Ovo istraživanje pokazuje kako uzročnici pretilosti u odrasloj dobi sežu u rano djetinjstvo te ističe kako je za kontrolu i sprječavanje pretilosti potrebno više pozornosti usmjeriti na prehranu u prvim godinama života.

Podijelite ovaj članak