Dojenjem do zdravlja srca i krvnih žila

Novo istraživanje objavljeno u časopisu Journal of the American Heart Association otkriva da dojenje tijekom prvih šest mjeseci života može imati dalekosežne pozitivne učinke na zdravlje djece, uključujući niži krvni tlak u ranom djetinjstvu.

Znanstvenici su analizirali sastav crijevne mikrobiote preko 500 danske djece u prvoj godini života te pratili vrijednosti krvnog tlaka u dobi od tri i šest godina. Rezultati su pokazali da su djeca koja su bila dojena najmanje šest mjeseci imala veći udio korisnih bakterija u crijevima te niži arterijski krvni tlak.

Posebnu ulogu imaju bakterije poput Bifidobacterium infantis, koje naseljavaju crijeva isključivo zahvaljujući majčinom mlijeku. Ove bakterije razgrađuju složene šećere iz mlijeka u tvari koje mogu povoljno djelovati na krvne žile i krvni tlak. S druge strane, kod beba koje nisu dojene, sastav crijevne mikrobiote može biti nepovoljan odnosno pridonositi upalnim procesima i propusnosti crijevne sluznice što može doprinijeti razvoju povišenog krvnog tlaka kasnije tijekom života.

Dojenje je i ranije prepoznato kao jedan od ključnih čimbenika u očuvanju zdravlja dojenčadi. Brojne su studije pokazale da majčino mlijeko ne samo da osigurava optimalan nutritivni sastav za rast i razvoj, već i štiti dijete od infekcija, jača imunosni sustav te smanjuje rizik od pretilosti, šećerne bolesti tipa 2 i alergija kasnije u životu. Rezultati ovog istraživanja dodatno potvrđuju koliko je dojenje u prvim mjesecima života ključno za dugoročno zdravlje djeteta, ne samo u kontekstu rasta i razvoja, već i u prevenciji kroničnih nezaraznih bolesti.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) preporučuje isključivo dojenje u prvih šest mjeseci djetetova života, a zatim nastavak dojenja uz uvođenje dohrane najmanje do navršene druge godine, a i dulje ako to majka i dijete žele. Kako bi se dojenje olakšalo, stručnjaci savjetuju ranu uspostavu kontakta “koža na kožu” neposredno nakon poroda, pravilno postavljanje djeteta na prsa, kao i kontinuiranu podršku od medicinskog osoblja, partnera i zajednice. Edukacija, strpljenje i razumijevanje ključni su za prevladavanje mogućih početnih izazova. Ulaganje u edukaciju i podršku majkama može imati višestruke koristi i za djecu i za društvo u cjelini.

Podijelite ovaj članak