Izvještaj s jedanaestog znanstveno-stručnog skupa PETICA-igrom do zdravlja

(Zagreb, 23. listopada 2024. godine) – U prostorijama Hrvatskog liječničkog zbora održan je jedanaesti po redu znanstveno-stručni skup PETICA – igrom do zdravlja. Skup je organiziran u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje te je njime službeno označen početak programa PETICA – igrom do zdravlja u školskoj godini 2024./2025. Ove školske godine program će obuhvatiti 15 škola u gradu Zagrebu te će u njemu sudjelovati preko 1600 različitih sudionika -učitelja, učenika i roditelja.

Javnozdravstveni program PETICA – igrom do zdravlja je osmišljen u svrhu prevencije pretilosti u dječjoj dobi. U Republici Hrvatskoj pretilost predstavlja velik javnozdravstveni problem za odraslu, ali i mlađu populaciju. Čak 63% odrasle hrvatske populacije ima prekomjernu tjelesnu masu ili pretilost, što je znatno više od europskog prosjeka koji iznosi 51%, a problem je izraženiji u muškaraca (EUROSTAT, 2019). Nadalje, 36,1% djece u dobi od 8 do 9 godina ima prekomjernu masu ili pretilost (CroCOSI, 2021), što je zabrinjavajući podatak te pokazatelj kako je edukacija djece o važnosti pravilne prehrane i redovite tjelesne aktivnosti nužna. Neophodno je započeti od što ranije dobi, a ključnu ulogu u tom procesu imaju roditelji te učitelji, koji ujedno i provode program u školi.

Ovogodišnji skup otvoren je pozdravnim riječima Sare Cobal, mag. nutr., voditeljice programa PETICA – igrom do zdravlja koja je pozdravila sve nazočne te izrazila svoje zadovoljstvo zbog sada već više od desetljeće duge tradicije održavanja znanstveno-stručnog skupa PETICA.

Prvo predavanje održala je dr. sc. Olgica Martinis koja je sudionike pobliže upoznala s ulogom mreže škola koje promiču zdravlje na području Europe (SHE – škole) i prikazala primjer korelacije očekivanja međupredmetne teme Zdravlje – SHE škole i PETICA – igrom do zdravlja.

Dr. sc. Nina Petričević, dr. med., je zatim govorila o epidemiji pretilosti od rane do odrasle životne dobi. Ukazala je na kontinuirani porast pretilosti, ozbiljne, kronične recidivirajuće bolesti, u roditelja i djece na globalnoj razini pri čemu je spomenuta važnost provedbe javnozdravstvenih, preventivnih aktivnosti.

Predavanje o temeljnim postulatima pravilne prehrane i zdravom tanjuru u PETICI održala je voditeljica programa Sara Cobal, mag. nutr. Upravo je poznavanje postulata pravilne prehrane i zdravog tanjura ključan korak prema zdravijem načinu života i prevenciji pretilosti, a edukacija o tim temama treba započeti od malih nogu. Djecu je potrebno poticati na umjerenost, raznolikost i uravnoteženost u prehrani pri čemu im zdravi tanjur na jednostavan način pokazuje koje skupine namirnica trebaju biti na njihovu tanjuru. O ulozi prehrane u prevenciji kroničnih nezaraznih bolesti sudionike skupa informirala je prof. dr. sc. Darija Vranešić Bender, znanstvena koordinatorica programa PETICA-igrom do zdravlja. Pravilna prehrana pridonosi smanjenju upalnih procesa, održavanju zdravlja srca, normalnoj razini glukoze u krvi i omogućuje održavanje normalne tjelesne mase što kumulativno pridonosi smanjenju rizika od razvoja kroničnih nezaraznih bolesti. Zadnje predavanje na ovogodišnjem skupu bilo je posvećeno zdravim životnim navikama koje su temelj zdravlja cjelokupne obitelji, a o kojima se uči putem programa PETICA. Zdrave navike uključuju redoviti doručak koji omogućava normalno funkcioniranje tijekom dana i povećanu produktivnost, svakodnevnu konzumaciju voća i povrća koji su bogat izvor brojnih organizmu potrebnih vitamina i minerala, adekvatnu hidraciju vodom, svakodnevnu tjelesnu aktivnost koja pruža mnoge zdravstvene dobrobiti te adekvatan i kvalitetan san koji je ključan za dobro raspoloženje, rast i razvoj.

Znanstveno-stručni skup završen je dvjema edukativnim radionicama. Na vrlo poučnoj i zabavnoj nutricionističkoj radionici sudionici skupa mogli su izmjeriti svoj sastav tijela, omjer struka i bokova, jakost stiska šake te dobivene rezultate prodiskutirati s voditeljicom radionice čime su dobili dobar uvid u zdravstveni status. Ujedno su dobili i brojne korisne savjete za poboljšanje prehrane i stvaranje zdravije svakodnevice. Radionicu pod nazivom „Aktivni učitelj-zdraviji učenik: Tjelesna aktivnost kao ključ prevencije“ vodio je Zoran Pajić, mag.cin., na kojoj su sudionici mogli saznati kako smanjiti razinu stresa te kolika je važnost uključenosti učitelja u tjelesnu aktivnost učenika. Upravo su učitelji neprocjenjivi i neizostavni sudionici programa PETICA – igrom do zdravlja jer su primjer, ali i poticaj na zdraviji način življenja.

Veselimo se novoj i uzbudljivoj PETICA školskoj godini usmjerenoj na edukaciju o pravilnim prehrambenim obrascima i vježbanju za sve uključene te za lokalnu zajednicu.

Podijelite ovaj članak