Pretilost smatramo epidemijom modernog doba, stoga, ne čudi da se sve više pažnje posvećuje rješavanju tog problema. Ona zahvaća sve dobne skupine, od djetinjstva do starosti. Djeca su rizična skupina s obzirom na to da je poznato kako pretila djeca imaju povećani rizik za razvoj pretilost u odrasloj dobi.
Pretilost nije samo estetski, već je i ozbiljan zdravstveni problem, kojeg možemo razmatrati s više gledišta. Iako je najčešće povezujemo s povećanim rizikom od razvoja nezaraznih kroničnih bolesti, nikako ne smijemo zanemariti i psihološki utjecaj. Upravo se pretilost u dječjoj, a kasnije i adolescentskoj dobi, povezuje s pojavom psihosocijalnih problema. Kod djece, nezadovoljstvo vlastitim izgledom pobuđuje negativne emocije koje nerijetko završavaju posezanjem za pretjeranim unosom hrane. Djeca se tako nalaze u začaranom krugu pretilosti, osobnog nezadovoljstva i kontinuiranog prejedanja, što se posljedično odražava kao manjak samopouzdanja i socijalnih kompetencija te pojavu depresije i tjeskobe. Mnoga pretila djeca ne postižu dobar školski uspjeh, češće plaću u odnosu na svoje vršnjake te imaju problema s nesanicom. Obično su izolirani u društvu, te češće psihički i fizički zlostavljani od strane svojih školskih prijatelja. Sve navedeno može dovesti do problema s učenjem i posljedično uzrokovati loš školski uspjeh. Djeca se u takvim situacijama obično zatvaraju u sebe te odbijaju razgovarati o njihovom problemu. Roditelj bi trebao biti ključna karika u rješavanju takvih problema i potaknuti dijete na komunikaciju kako bi spriječio nastanak daljnjih posljedica. Dijete će jednostavnije prihvatiti problem i ustrajati u njegovom rješavanju, ako osjeti podršku okoline te kako je rješavanje problema zapravo misija cijele obitelji.
Ta zajednička misija podrazumijeva da roditelji:
- smanjuju dostupnosti visokokalorične hrane djetetu
- neprestano vlastitim primjerom potiču dijete na promjene poput zajedničke tjelesne aktivnosti
- redovito razgovaraju s djetetom o problemu.
Sve su to mjere, koje potencijalno mogu umanjiti negativne psihosocijalne posljedice pretilosti.
Važno je naglasiti da je prihvaćanje problema pola rješenja te da se u slučaju potrebe može savjetovati sa stručnjacima poput doktora obiteljske medicine, psihologa ili nutricionista.
Stručni tim PETICA-igrom do zdravlja